Ekocentrum ICPPC, Stryszów – 23 sierpnia

Co?: DZIEŃ OTWARTY w EKOCENTRUM ICPPC „BEZPOŚREDNIO OD POLSKIEGO ROLNIKA”

GDZIE?: Jadwiga Łopata, EKOCENTRUM ICPPC, 34-146 Stryszów 156, gmina Stryszów, tel. 33 8797 114, e-mail: biuro@icppc.pl
UWAGA! samochody, busy, autobusy PROSIMY ZOSTAWIĆ pod Urzędem Gminy lub koło stacji benzynowej na przeciw UG. Z tych parkingów do EKOCENTRUM ICPPC spacerem 10 minut.



W gospodarstwie 1,7 ha uprawiamy ekologicznie różnorodne warzywa, owoce i zioła. Hodujemy owce i alpaki oraz kury zielononóżki. Specjalnością gospodyni jest fasola w ziołach, dynia zapiekana z orzechami i owocami oraz desery bez cukru.
W EKOCENTRUM ICPPC od ponad 15 lat nowoczesne technologie współpracują z tradycyjnymi. Można tutaj pomieszkać w ekologicznym domu z gliny i słomy ogrzewanym i zasilanym energią ze słońca i wiatru, a także uczestniczyć w rożnych imprezach o charakterze edukacyjnym, propagujących ekologiczne technologie oraz harmonijny zgodny z naturą styl życia.

Stary dom jest siedzibą Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC. EKOCENTRUM ICPPC współpracuje z lokalnymi rolnikami jak państwo: Master, Bieńkiewicz, Mamcarczyk, Sordyl czy Joanna Bojczewska z Adamem Payne, którzy współprowadzą EKOPOLETKO.
www.eko-cel.pl https://www.youtube.com/watch?v=SnItfy5EtxQ
https://www.youtube.com/watch?v=Qw0w1M7MiGo

KIEDY?: 23 sierpnia 2015 od godz. 12:00 do 17:00

W PROGRAMIE:
12:00-17:00
Wspólne stoisko rolników współpracujących z EKOCENTRUM ICPPC a na nim smaczna, zdrowa, lokalna i świeża żywność. UWAGA! To będzie wspaniała okazja aby dobrze zjeść oraz uzupełnić swoje spiżarnie!

PONADTO RÓWNOLEGLE W PROGRAMIE:
12:00, 13:15 i 14:30 oprowadzenie po EKOCENTRUM ICPPC i po EKOPOLETKU
13:00 Informacja o akcji „BEZPOŚREDNIO OD POLSKIEGO ROLNIKA”
połączona z dyskusją – prowadzi Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla
13:45 Konieczność współpracy miasto-wieś – wykład Sir Julian Rose
14:30 Kooperatywy – praktyczny sposób na zakupy bezpośrednio u rolnika – wprowadzenie Joanna Bojczewska i Adam Payne; goście – przedstawiciele kooperatywy Wawelskiej
15:15 Prezentacja filmu ZANIM PRZEKLNĄ NAS DZIECI połączona z dyskusją
Cały podczas otwartego dnia będzie trwał konkurs rozpoznawania nasion. Nagroda za prawidłowe odgadnięcie wszystkich 6 rodzajów nasion: NASIONA.

Do wspólnego stoiska zaprosiliśmy:
Joannę Bojczewską i Adama Payne, którzy współprowadzą EKOPOLETKO w Stryszowie obok EKOCENTRUM ICPPC. Specjalność: sałatki, pomidory i inne warzywa
https://ekopoletko.wordpress.com/portfolio/wiesci-z-eko-poletka/
Helenę Master, która współprowadzi z synem tradycyjne gospodarstwo rolne w Łękawicy. Specjalność gospodyni: smaczne sery, ciasta, barszcz, żur, kapuśniaczki…a przede wszystkim mądrość pokoleń jak produkować, przetwarzać i przechowywać żywność.
Bogdan Mamcarczyk, ekologiczne gospodarstwo rolne, z uprawą owoców i usługą wyciskanie smacznych soków…bezpośrednio u rolnika i od rolnika.
Stanisława Kaliczak z zięciem prowadzą tradycyjne gospodarstwo w Stryszawie. Ich specjalność to domowe ciasta i pierogi. Współpracują z Targiem Pietruszkowym w Krakowie
Jacek Pacek z Woźnik, który wspólnie z synem prowadzi w Woźnikach gospodarstwo permakulturowe. Pomagają im kozy, świnki, kury i gęsi. Owoce, warzywa, orzechy to dary tej ziemi, z którymi się dzielą i z których robią smakowite przetwory.
Wanda i Stefan Wójciccy, tłoczą na zimno smaczne oleje z różnych nasion i mają ogrom wiedzy na temat tych naturalnych lokalnych olejach. Podczas dnia otwartego będą demonstrowani swoją małą tłocznię …czyli samowystarczalność już w czwartym wymiarze.
Natalia i Henryk Bieńkiewiczowie, ekologiczne gospodarstwo ze Stronia; specjalność owoce i soki oraz dużo doświadczania życiowego .
Maria Sordyl, gospodarstwo ekologiczne z Czańca, w którym uprawia się zboża, warzywa, owoce, hoduje się konie, krowy, kaczki i kury. Od Marii można nauczyć się jak robić sery, masło, oraz poznać np. tajniki robienia różnych przetworów na zimę.

KONTAKT: Jadwiga Łopata, tel. 33 8797 114, e-mail: jadwiga@icppc.pl
DOJAZD: https://eko-cel.pl/kontakt/