Wypowiedź Ministra Rolnictwa o małych gospodarstwach

Minister Rolnictwa Pan Ardanowski po raz kolejny zapomniał o NIEZWYKLE WAŻNEJ ROLNI jaką odgrywają małe i średnie gospodarstwa rolne mówiąc, że „elitą polskiego rolnictwa są państwowe spółki”(*).
Zapomniał, że około 1 mln wszystkich gospodarstw w Polsce stanowią małe i średnie gospodarstwa rolne. Proces niszczenia tych tradycyjnych rodzinnych gospodarstw znacznie przyśpieszył po przejęciu władzy przez PiS.

(*)
„Satelity wysokich rozdzielczości – wsparcie nowoczesnego rolnictwa w Polsce” to tytuł konferencji zorganizowanej w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w dniu 14 czerwca br. W wydarzeniu uczestniczyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Dyrektor Generalny KOWR Grzegorz Pięta oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Wojciech Kędzia.
– Kontynuujemy dyskusję dotyczącą tego jak wykorzystywać w rolnictwie nowe technologie, które oferuje nam współczesny świat – powiedział szef resortu. – Zmiany powinny rozpocząć się od elity polskiego rolnictwa, dlatego państwowe spółki powinny dawać przykład jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku – dodał.
Minister zaznaczył, że Polska jest w tej chwili na 4. miejscu najszybciej rozwijających się państw na świecie. Na tle około 200 innych krajów świata nasza gospodarka rozwija się na tyle szybko, że również rolnictwo nie może od tego odstawać. – Z moich doświadczeń, również z kontaktów z ministrami rolnictwa z innych krajów, dochodzę do wniosku, że jeżeli nie będziemy umieli skorzystać z tego, co rozwój cywilizacyjny i nowe technologie oferują, to przegramy z konkurencją i w sposób trwały będziemy odtwarzali to, co robią inni – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Celem konferencji było przedstawienie praktycznego wykorzystania obrazowań satelitarnych w rolnictwie, w szczególności do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne, projektowania nawodnień terenów uprawnych oraz badań kwasowości gleby.
Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją. Dzięki wykorzystaniu zdjęć pochodzących z satelit wysokiej rozdzielczości można mieć wpływ na zwiększenie produkcji roślinnej oraz skuteczne rozplanowanie nawożenia. Ponadto, techniki satelitarne mogą być wykorzystywane do oceny strat w plonach powstałych na skutek warunków pogodowych (przymrozki, podtopienia, susza) lub szkodami spowodowanymi przez dziką zwierzynę oraz szkodniki.
Podczas konferencji zaprezentowano nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii cyfrowych. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele MRiRW, ośrodków doradztwa rolniczego, spółek nadzorowanych przez KOWR, inspekcji weterynaryjnej, instytutów naukowych, organizacji branżowych itp.

https://nowoczesnafarma.pl/Satelity-w-rolnictwie-.html#nso